Lusso AccessibileAsutajad optimistlikud: “Haraka Kodu ehitus Maidla külas algab veebruaris”
Friday, 08 April 2011 23:34
There are no translations available.

Kuigi lootus kopp maasse lüüa oli juba 2009. aasta jaanipäeva paiku, siis pikale veninud läbirääkimised rahastuse osas lükkasid ehituse alustamist poole aasta võrra edasi. Sihtasutus Haraka Kodu rõõmustas selle aasta alguses positiivse vastuse üle, mil nende mitmeaastast projektikirjutamist pärjati lõpuks finantseerimisotsusega. EAS-i esitatud taotlus sai 32 miljoni ulatuses rahastuse, aga Eesti riiki ja tema rahakotti tabanud masu tõttu viibis Sotsiaalministeeriumi kanda jäänud ligi 10 miljoniline omafinantseeringu osa. Tänaseks on kogu ehituseks vajaminevad summad finantseerijate poolt kinnitatud ja esialgu utoopilisena tundunud idee Haraka Kodu rajamisest on reaalsem, kui kunagi varem.

Kodu puuetega noortele
SA Haraka Kodu peaeesmärgiks on luua Harjumaale intellekti- ja liitpuudega noorte kodu. Idee sai alguse juba 2006. aastal ja rajanes teadmisel, et mingil hetkel lõpetavad praegu Salu kooli (raske- ja sügava vaimupuudega laste õppeasutus Ääsmäel) lapsed kooli, aga neile oleks tarvis tagada ka edasine õpe ja võimalused täisväärtuslikuks eluks. Haraka Koduta oleks neil noortel peale kooli lõpetamist kaks alternatiivi- koju tagasi või hooldekodusse. Esimene variant nõuaks vanematelt oma tööst loobumist ja koju jäämist, hooldekodus aga ununeksid Salu koolis omandatud oskusedteadmised ning areng peatuks. Haraka Kodu pakub neile noortele spetsiaalseid tingimusi elamiseks ja ka edasiseks arenguks. Sellisele mõttekäigule tuginedes pidasid Haraka Kodu asutajad läbirääkimisi omavalitsustega, Sotsiaalministeeriumiga, puuetega laste vanematega ja said kinnituse: mõte on hea ja oluline, sest Harjumaal sellised hoolekande asutused täiesti puuduvad.
Plaani järgi saaksid Haraka Kodust omale uue pesa maksimaalselt 36 noort. Süsteem on üles ehitatud nö peremudelile põhinevalt, elatakse kuuekesi koos, olenevalt puude raskusest on noortel iga päev abiks 1-3 ema. Jätkub ka Salu koolis alustatud õppetegevus ja samas harjutatakse elanikke iseseisvalt igapäeva eluga toime tulema. Soovijaid tulevasesse noortekeskusesse on asutajate sõnul palju, sealhulgas ka Saue valla noori.
Valmimise ajaks sügis 2010
Hetkel on valmis juba ehituse alustamiseks vajalik detailplaneering ja tegeletakse projekteerimisega. Keskuse ehitamiseks andis Saue Vallavalitsus 3-hektarilise Maidla külas asuva maatüki hoonestusõiguse 50. aastaks arendajate kasutusese tasuta. Detailplaneeringu järgi saab Haraka Kodu koosnema mitmest hoonest. Ehitatakse välja peamaja, kus saavad koha tegevustoad ja kus plaanitakse tulevikus pakkuma hakata päevakeskuse- ja rehabilitatsiooniteenust (füsioteraapiat, massaaêi jne) ka mitteelanikele. Elumajad koosnevad erineva suurusega ridaelamuboksidest ning juba mõeldakse ka majade sisustamise peale. Oma abikäe on lubanud ulatada Lions klubi Tallinn City, kes koos oma Rootsi kolleegidega plaanivad hakata tegema heategevuslikku tööd, et sisustamise tarvis vahendeid hankida. Valmis ja sobivalt sisustatud kompleksis koos koolitatud hooldajatega loodetakse vaimu puuetega noortele koduuksed avada 2010. aasta oktoobris. Arendajate sõnul on kohalikel elanikel tulevikus soovi korral võimalus rajatavas noortekodus ka tööd leida.
Koduvald

01.09.2009

 
Maidla külla kerkib kodu intellekti- ja liitpuudega noortele
Friday, 08 April 2011 23:09
There are no translations available.

Tuleva aasta mais valmiv erivajadustega noorte kodu saab olema teine samalaadne Eestis, seal luuakse vähemalt 24-le erivajadusega noorele tingimused võimalikult iseseisvaks eluks. Kristjan Jõevere, toimetaja 13. detsember 2010 11:38

 

Samas on tagatud ka ööpäevaringne hooldus, eluks vajalike oskuste õpetamine ja hariduse jätkamine. Paralleelselt ehitatakse ühte kolmest ridaelamut, ühte peremaja ja peamaja, teatasid toimetulekukodu eestvedajad pressiteates.

Haraka Kodu loomise ühe eestvedaja Pille Maasiku sõnul on vajadus selliste kohtade järgi ülisuur. „Ehitatav Haraka kodu saab olema sügava liitpuudega noortele mõeldud iseseisvat toimetulekut toetav keskkond,“ ütles Maasik.

Eraalgatuslik Sihtasutus Haraka Kodu asutati 2006. aastal ning selle loomise taga on kolm aktiivset ema – Pille Maasik, Kaire Kindel ja Margit Saluste, kes lõid oma laste jaoks seitse aastat tagasi ka erivajadustega lastele mõeldud Salu kooli Ääsmäel.

 

Eesti Päevaleht

13.12. 2010

 
Intellekti- ja liitpuudega noored saavad uue kodu
Friday, 08 April 2011 23:02
There are no translations available.

Teisipäeval, 21. detsembril pannakse Tallinna lähedal Maidla külas nurgakivi intellekti- ja liitpuudega noortele mõeldud Haraka Kodule.

2011. aasta mais valmiv erivajadustega noorte kodu saab olema teine samalaadne Eestis. Seal luuakse vähemalt 24 erivajadusega noorele tingimused võimalikult iseseisvaks eluks.

Samas on tagatud ka ööpäevaringne hooldus, eluks vajalike oskuste õpetamine ja hariduse jätkamine. Paralleelselt ehitatakse üht kolmest ridaelamut, üht peremaja ja peamaja.

Haraka Kodu loomise ühe eestvedaja Pille Maasiku sõnul on vajadus selliste kohtade järele väga suur. «Ehitatav Haraka Kodu saab olema sügava liitpuudega noortele mõeldud iseseisvat toimetulekut toetav keskkond,» ütles Maasik.

Eraalgatuslik sihtasutus Haraka Kodu asutati 2006. aastal ning selle loomise taga on kolm aktiivset ema – Pille Maasik, Kaire Kindel ja Margit Saluste, kes lõid oma laste jaoks seitse aastat tagasi ka erivajadustega lastele mõeldud Salu kooli Ääsmäel. Kodu nimigi on tuletatud nende endi erivajadusega laste nimedest - HA nagu Hans, RA nagu Rando, KA nagu Katarina.

Autor

Tarbija24.ee
13/12/2010
 
Salu koolis lõpetas esimene lend
Friday, 26 June 2009 00:00
There are no translations available.

Puuetega laste kool unistab uutest ruumidest

Harjumaa ainukeses raske ja sügava vaimupuudega lastele mõeldud koolis, Salu koolis lõpetas sel kevadel esimene lend. Kaks noort läbisid põhikooli toimetulekuõppe ainekavad. Kokku õpib koolis 21 last erinevatest kohalikest omavalitsustest.

Read more...
 
Haraka kodu emad
Tuesday, 31 March 2009 00:00
There are no translations available.

Ha nagu Hans, ra nagu Rando, ka nagu Katarina. Nende kolme lapse emad teavad, et puudega beebi sünnihetkest alates pole miski enam endine. Mure lapse tuleviku pärast saadab neid igal sammul.

Read more...
 
<< Start < Prev 1 2 3 Next > End >>